هفت قانون طلایی برای اسکی بازان

کمتر ورزشی همچون اسکی پیدا می شود که ماهیچه ها، مفاصل و دستگاه قلبی تنفسی را به کار انداخته و تقویت کند…

با فرا رسیدن زمستان و بارش برف خیلی ها به سراغ ورزش اسکی می روند. با وجود آمار بالای حوادث در اسکی، طرفداران آن کم نیست. کمتر ورزشی همچون اسکی پیدا می شود که ماهیچه ها، مفاصل و دستگاه قلبی تنفسی را به کار انداخته و تقویت کند. برای پیشگیری از حوادث یا به حداقل رساندن آنها بهتر است این قوانین را رعایت کنید…

اسکی
اسکی نیوز

۷ قانون طلایی

خود را از نظر فیزیکی آماده کنید

یک ماه پیش از عزیمت با انجام حرکات ورزشی عضلات پا هایتان را تقویت کنید. هر روز حداقل ۳۰ دقیقه پیاده روی کنید یا دو تا سه بار در هفته به مدت ۳۰ دقیقه بدوید، دوچرخه سواری کنید یا سه بار در هفته به مدت یک ساعت شنا کنید.

اسکی پیش از اینکه سرگرمی باشد، ورزش است و نیاز به گرم کردن بدنی دارد. پیش از آغاز اسکی حداقل با حرکات ورزشی پنج دقیقه خود را گرم کنید و در پایان نیز با انجام حرکات کششی، خود را از شر کوفتگی بعد از ورزش برهانید.

برای بستن کفش ها نزد یک کارشناس بروید!

هر ساله نزدیک به ۱۴ هزار و ۵۰۰ نفر در اروپا دچار صدمات شدیدی در ناحیه زانو می شوند. از هر سه شکستگی زانو، دلیل دو مورد بد بستن کفش است. ثابت کردن کفش به مواردی نظیر جنسیت فرد، بلندی قد و اندازه کفش بستگی دارد و تنها باید زیر نظر کارشناس انجام شود.

مراقب چشم هایتان باشید

گرچه هوا ابری و برفی است اما فراموش نکنید که شما باید عینک آفتابی بزنید. در واقع سفیدی برف سبب بازتاب نور آفتاب می شود و تقریبا ۸۵ درصد پرتو های فرا بنفش را به چشم شما می رساند. با هر هزار متر افزایش ارتفاع، میزان بازتاب این پرتوها ۱۰ درصد بیشتر می شود .

مراقب پوست تان باشید

سرما، باد، برف و آفتاب به پوست صورت تان آسیب می رساند. حتما برای مقابله با اشعه های مضر آفتاب، از کرم های ضدآفتاب با SPF بالا استفاده کنید. در ضمن فراموش نکنید که حتما باید روی گردن، گوش ها و لب ها هم کرم بمالید.

چند توصیه تغذیه ای

سرما، باد، خورشید و هوای خشک کوهستان، شرایطی را ایجاد می کند که ما اغلب به آن عادت نداریم. توصیه می شود خوردن میوه وسبزی های تازه را افزایش دهید چون این نوع مواد سرشار از آنتی اکسیدان ها هستند. در ضمن، خوردن مواد غذایی دارای قندسبک نیز مفید است چون سبب می شود انرژی به تدریج در بدن شما آزاد شود.

خوب لباس بپوشید!

خوب پوشیدن به معنی زیاد پوشیدن نیست بلکه باید به شکل مناسب برای آب و هوای کوهستان لباس بپوشید. کلاه، دستکش و عینک را هرگز فراموش نکنید. سقوط و ضربه سر در ورزش اسکی، به ویژه برای کودکان بسیار متداول است. برای جلوگیری از پیش آمدن هرگونه مشکل و خطری در این زمینه از کلاه ایمنی استفاده کنید.

به احساس خستگی احترام بگذارید!

تا ارتفاع ۱۰۰۰ یا ۱۵۰۰ متری اغلب مشکلی پیش نمی آید ولی از آن به بعد افرادی که دچار ناراحتی های تنفسی یا قلبی اند یا کسانی که فعالیت های شدید برای آنها ممنوع است، دچار مشکل می شوند. وقتی احساس خستگی کردید، دیگر بالاتر نروید و حتما با یک پزشک مشورت کنید.

پیش از زمستان بعد از زمستان

در صورتی که شما تمام سال منتظر می مانید تا زمستان شود، برف بیاید و شما برای اسکی به کوه بروید پیشنهاد می کنیم سر تا سر سال در کلاس های ژیمناستیک و بدن سازی شرکت کنید تا بدنتان آماده باشد.

پیش از فرا رسیدن زمستان، تجهیزات اسکی خود را بررسی کنید و در صورت لزوم به یک کارشناس مراجعه کنید تا آنها را بررسی کنید. کفش، لباس، عینک و…. همه لباس هایتان را آماده و مرتب کنید. برای فرزندانتان نیز وسایلی مناسب سن شان تهیه کنید.

پس از اتمام فصل بارش، چوب های اسکی را تمیز کرده و کفش و لباس هایتان را درون ساکی بگذارید تا گرد و غبار روی آنها ننشیند. بعد ساکتان را در جای خنک و خشکی قرار دهید.

برخی قوانین فدراسیون بین المللی اسکی

ـ حرکتی انجام ندهید که دیگران در معرض خطر قرار بگیرند.

ـ حالت و سرعت خود را با قدرت بدنی و شرایط محیطی سازگار کنید.

ـ فاصله خود را با دیگران حفظ کنید.

ـ فقط از کناره های پیست بالا و پایین بیایید.

ـ به علایم و نشانه های نصب شده در پیست احترام بگذارید.

ـ در صورتی که کسی نیاز به کمک داشت، امداد را خبر کنید.

منبع: salamatiran.com