پیست اسکی پالاندوکن ترکیه اولین مقصد اسکی بازان ایرانی

پیست اسکی پالاندوکن ارزروم در ۷ کیلومتری جنوب غربی شهر ارزروم قرار دارد که طولانی ترین و وسیع ترین پیست اسکی در ترکیه است جزء جاذبه های این منطقه محسوب میشود این پیست در ۱۵۰ روز سال قابل اسکی کردن است( ۱۰ دسامبر تا ۱۰ می) .

اسکی نیوز گزارش میدهد :

ترکیه
اسکی نیوز

ارتفاعات پالان دوکن شهر ارزروم که در شرق کشور ترکیه قرار گرفته است به تصدیق جمیع کارشناسان اسکی یکی از بزرگترین، مجهزترین و نهایتاً بهترین پیست های اسکی ترکیه را به وجود آورده است.نوع برفی که بر دامنه های مرتفع این مجموعۀ ورزشی بارش دارد، چشم انداز های دلنواز و بی بدیل و امکانات و تاسیسات توریستی و مدرنی که در دهه های اخیر برای توسعۀ همه جانبۀ این پیست بوجود آمده، همه همه دست به دست هم داده اند تا پیست اسکی پالان دوکن را حتی نزد سخت پسند ترین اسکی بازان اروپایی نیز به یکی از محبوب ترین پیست های اسکی دنیا تبدیل کرده باشد و بدین جهات است که همواره در فصول سرد سال این شهر به میزبانی خیل عظیم اسکی بازان از سرتاسر دنیا مفتخر است .
کوههای پالان دوکن با ارتفاع ۳۱۸۵ متر در جنوب ارزروم و در راستای شرق- غرب قرار دارد . اولین پروژه بزرگ و جدی ترکیه برای توسعه توریسم زمستانی ، برنامه توریسم و ورزشهای زمستانی ارزروم
 – پالان دوکن می باشد . در فعالیتهای انجام یافته بر روی آب و هوا و بافت طبیعی کوههای پالان دوکن مشخص گردید که این کوهها دارای ویژگی بین المللی برای ورزشهای زمستانی است . طبق این پروژه ، بر روی سه پیست برای ۳۲ هزار نفری ساعت امکان اسکی بازی وجود داشته و امکان برگزاری مسابقات بین المللی و حتی المپیک زمستانی وجود دارد . با این پروژه امکان اشتغال مستقیم ۶۰۰۰ نفر فراهم می شود . 

راه ارتباطی :
 از استانبول و آنکارا همه روزه پروازهای منظمی به ارزروم برقرار می باشد. فاصله مرکز اسکی تا مرکز شهر ارزروم ۵ کیلومتر و تا فرودگاه فقط ۱۰ کیلومتر است . در طول زمستان اتوبوسهای بخش خصوصی به مرکز اسکی تردد می کنند . 

موقعیت جغرافیایی
 : ارزروم یکی از سردترین و مرتفع ترین استانهای ترکیه است . زمستانهای آن بسیار سرد می باشد و ۱۵۰ روز از سال پوشیده از برف است . در شرایط عادی فصل زمستان مرکز اسکی در فاصله ارتفاعات ۳۱۷۶-۲۲۰۰ متری قرار دارد . به واسطه شرایط سخت آب و هوایی ، در طول فصل بر روی برف گردی امکان اسکی بازی وجود دارد. 

پذیرایی و سایر خدمات :
 در این مرکز هتلهای ۴ و ۵ ستاره ، خانه اسکی ، تاسیسات روزانه و رستورانها وجود داشته و مراکزی برای اجاره وسایل اسکی و آموزشی وجود دارد 

اسکی
اسکی نیوزپیستها و تاسیسات مکانیکی 
: پیستهای مرکز اسکی پالان دوکن در بین بزرگترین و عمودی ترین پیستهای اسکی جهان قرار دارد . طولانی ترین پیست آن ۱۲ کیلومتر و طول کل پیست ۲۸ کیلومتر است . 
اختلاف ارتفاع مبدا و مقصد ۱۰۰۰ متر است . در پالان دوکن برای انجام مسابقات اسلالم و اسلالم بزرگ ۲ پیست اسکی استاندارد وجود دارد . 

در 
مرکز اسکی ۵ تلکسی با ظرفیت کلی ۴۵۰۰ نفر در ساعت ، یک دستگاه تله فریک با ظرفیت ۳۰۰ نفر در ساعت و ۲ دستگاه Baby Lift با ظرفیت کلی ۱۸۰۰ نفر و یک دستگاه Gondol Lift با ظرفیت ۱۵۰۰ نفر در ساعت وجود دارد 
کوه پالان دوکن یا اختصاراً همان پالان دوکن با ۳،۲۷۱ متر ارتفاع در مرکز استان ارزروم ترکیه یعنی همان شهر ارزروم قرار گرفته است.

فاصلۀ قلعه با مرکز شهر ارزروم تنها ۱۰ کیلومتر است.لازم به ذکر است که خود شهر ارزروم نیز با ارتفاعی بالغ بر ۱۹۵۰ متر از سطح دریا یکی از شهر های مرتع محسوب میشود.

در میان مسیر از مرکز شهر ارزروم تا به قلعۀ پالان دوکن، محلی با ارتفاعی برابر با ۲،۱۰۰ متر و با نام “باشکوی” رخ مینماید که فاصله ای بیش از ۴ کیلومتر با مرکز شهر ارزروم ندارد.در واقع محل استقرار ایستگاه اولیۀ پیست اسکی پالان دوکن در همین نقطه است.

پیست اسکی پالان دوکن دارندگی لقب طولانی ترین مسیر پیست اسکی در کشور ترکیه را به خود اختصاص داده است.به دلیل کیفیت برف-a fine-grained light powder-،شیب مساعد و طول مسیری کافی، پیست اسکی پالان دوکن در نزد اسکی بازان ماهر و حرفه ای به عنوان بهترین پیست اسکی کشور ترکیه شناخته می شود .

سمت دیگر پیست یا به تعبیری پشت پیست اصلی پالان دوکن مسیر دیگری با نام اِژدِر وجود دارد.

هتل های پیست اسکی پالان دوکن و ارزروم با نام های :

۱- هتل پولات رنسانس /Polat Renaissance hotel
http://www.polatholding.com/pre.htm
۲- هتل ددمان / Dedeman hotel
http://www.dedeman.com/Palandoken.aspx
۳- هتل پالان دوکن /Palan Hotel
http://www.palanotel.com/
۴- اقامتگاه اسکی ددمان /Dedeman Ski Lodge
http://www.dedeman.com/SkiLodge.aspx
در محیط پیرامونی پیست به ارائۀ خدمات مشغول هستند.

ارزروم شهری است در ۸ ساعتی مرز ایران که هر ساله جمع کثیری از مشتاقان به ورزشهای زمستانی را به سوی خود میکشاند 
مسیر حرکت (تهران – تبریز – بازرگان – دوبایزیت – ارزروم) خواهد بود.

مسافت تهران تا بازرگان ۹۰۱ کیلومتر می باشد و پس از عبور از مرز بازرگان ۲۷۸ کیلومتر تا شهر ارزروم مسافت خواهیم داشت.
فاصله نهایی از تهران حدود ۱۱۸۰ کیلومتر میباشد.


درمقالات بعدی به معرفی پیستهای دیگر کشور ترکیه میپردازیم.