آیا زیر پوش یا تیشرت نخی به عنوان لباس لایه اول برای اسکی مناسب است؟

 

اسکی نیوز گزارش میدهد :

فصل زمستان علاقمندان به ورزش اسکی و کوهنوردی را سریعا به دل طبیعت جذب می کند یکی از مهمترین ابزار کوهستان لباس مناسب است. کوهنوردان واسکی بازان حرفه ای کاملا به اهمیت پوشاک در کوهستان واقفند اگر این پوشاک را به ۳ لایه اصلی، تقسیم کنیم :لایه اولیه (Base Layer)، لایه میانی(mid leyer) و لایه نهایی (shell layer) ، در این مقاله تنها به بررسی لایه اول یا Base Layer می پردازیم و در مقاله های دیگر به بررسی کامل سایر لایه‌های لباس های کوهستانی خواهیم پرداخت .

لایه اول (Base Leyer) می بایست از جنسی باشد که بتواند خیسی حاصل از عرق را که در سطح پوست است بگیرد و به لایه های بعدی انتقال دهد . الیاف کتان در این شرایط کاملا بالعکس عمل می نماید و به جای اینکه رطوبت پوست را از منافذ خود عبور دهند تمامی آن را جذب خود می کنند خیس می شوند و کم کم سنگین می شوند.
اسکی نیوز

احتمالا خیلی از خوانندگان این مطلب ،در موقع اسکی کردن یا کوهنوردی یک تی شرت نخی آستین کوتاه یا بلند را به عنوان لایه اول (که مستقیم با بدن در تماس است) انتخاب می کند چرا که احساس می کنند پیراهن های نخی جنس بسیار لطیفی دارند و در برخورد با پوست هیچ گونه حساسیتی ایجاد نمی کنند، خنک هستند و سبک البته همه این موارد صحیح است فقط یک جای کار ایراد دارد! بطور متوسط بعد از حدود یک ربع کوهنوردی یا اسکی ضربان قلب بالا می رود به دنبال آن حرارت مرکزی بدن افزایش پیدا می کند لذا مکانیزم تعریق جهت تنظیم حرارت بدن بواسطه۲/۵ملیون غدد عرق ساز وارد عمل شده و پوست شروع به تعرق میکند. اینجا دقیقا همان نقطه ای است که اهمیت لایه اول لباس نمودار می گردد.
لایه اول (Base Leyer) می بایست از جنسی باشد که بتواند خیسی حاصل از عرق را که در سطح پوست است بگیرد و به لایه های بعدی انتقال دهد . الیاف کتان در این شرایط کاملا بالعکس عمل می نماید و به جای اینکه رطوبت پوست را از منافذ خود عبور دهند تمامی آن را جذب خود می کنند خیس می شوند و کم کم سنگین می شوند.
مهمترین عامل در کوهستان حفظ دمای مرکزی بدن است که باید به هر طریقی که امکان دارد آنرا حفظ کرد خیسی ناشی از تعریق در لایه اول لباس کم کم حرارت مرکزی بدن را کاهش داده و به تدریج سبب رسوخ سرما و نهایتا هیپوترمی و اختلال در عملکرد کل بدن می گردد.
پس بخاطر داشته باشید که هیچ وقت از لباسهای نخی یا کتانی به عنوان لایه اول (Base Layer) در کوهستان استفاده نکنید مخصوصا اگر قصد صعود های طولانی مدت دارید یا اسکی تورینگ و back country دارید

اما چه بپوشیم؟

بر عکس نخ و کتان، پشم طبیعی خاصیت فوق العاده ای در انتقال رطوبت حاصل از تعریق بدن دارند، بسیار دیرتر مولکولهای آب را به خود جذب می کنند و سریع‌تر خشک میشوند .ولی اغلب باعث حس خوردگی با سطح پوست می شوند که خوشایند نیست.
کشورهای اسکاندیناوی به علت شرایط خاص محیطی از نوعی گوسفند (مرینوس) الیاف پشمی تهیه می‌کنند که بسیار نرم و لطیف است و در شرایط سخت کوهستان هنوز به عنوان اصلی ترین لایه اول (زیرپوش) از آن استفاده می کنند این نوع لباس در بسیاری از مناطق سرد سیر کشور ایران نیز استفاده می‌شود . اما اگر به این نوع زیر پوششها دسترسی ندارید امروز سازندگان معتبر ورزشی به کمک انواع پلیمرصنعتی(Polypropylene،polyester, polyethylene) لباسهایی را طراحی کرده اند که سطح آنها دارای هزاران سوراخ ریز است اندازه این سوراخ ها از مولکول‌های حاصل از بخار آب بزرگتر است و به راحتی رطوبت را از خود عبور می دهد و بسیار سریع هم خشک می شود. احتمالا نمونه هایی از آن را بر تن فوتبالیست ها یا بسکتبالیست ها دیده اید اما اگر تمایل داشتید برای کوهپیمائی یا اسکی از این نوع (Base Layer) استفاده کنید حتما از برندهایی که مخصوص اسکی یا کوهنوردی است خرید کنید.

پس همواره به یاد داشته باشید که تی شرت ، زیرپوش وحتی یقه اسکی نخی، لایه اولیه مناسب برای اسکی کردن یا کوهنوردی نیست.