چند نکته کلیدی در انتخاب اسنوبرد (۴)

“all-mountain board”:

این تخته مناسب افرادیست که میخواهند همه چیز را تجربه کنند،این بردها علاوه بر آنکه که مناسب در پایین آمدن از کوه با انواع شیبها هستند همچنین مناسب پرش در پارک ها نیز هستند. تخته هایی مناسب برای افراد مبتدی واشخاصی که میخواهند انواع مختلف اسکی کردن  را امتحان کنند ،اندازه این تخته ها باید به بینی یا چانه شما برسد.نوک های جهت دار و دوقلو ی(Twin-Tip) این بردهای ترکیبی میتواند از هر دو طرف رو به جلو برود. اما قسمت جلو قالبا کمی به سمت بالا جهت دارد تا سرعت را در حرکت بالا ببرد.این تخته ها اصولا به شکل کمبر اند(در مطالب گذشته تمامی مدلها معرفی شده اند) که منحنی روبه بالا دارند هرچند که مبتدی ها باید انواع راکر آن را امتحان و انتخاب کنند.

d09c59cc-16b9-4623-a5e3-3030a6bbc687

“freestyle board”:

اگر میخواهید ترفندها و حرکات نمایشی را امتحان کنید از این مدل استفاده کنید. این برد ها اصولا کوتاه هستند پس در حین انجام حرکات دست و پاگیر نیستند.آنها بسیار قابل کنترل و سبک هستند اما هنگام حرک در شیب ها و  در سرعت بالا، پایداری و سرعت کمتری دارند. اما گفته میشود که مانند بمبی درپایین آمدن از پیچ و خم ها عمل میکنند.در هنگام خرید موردی را انتخاب کنید که برای شما راحت تر باشد. این تخته ها  باید تا شانه یا چانه شما برسد.

سواران استایل آزاد تقریبا همیشه خواهان بردهای(Twin-tip)یا دوسر یکسان اند تا بعد از پرش یا حرکت براحتی بتوانند از هردو سمت آن استفاده کنند.

Camber Type:

بیشتر سواران استایل آزاد بوردهای کامبر را که دارای منحنی روبه بالا در بین (میان) دو سر است ترجیح میدهند،چرا که امکان پاپ بیشتری را در هنگام پرش میدهند.

59d9371d-a5d5-4adc-a07c-2b7f2e3ff58a

“freeride board”:

اگر در دامنه کوه ها زیاد اسکی میکنید این برد را انتخاب کنید.این تخته ها بصورت پرشتاب و مقاوم در سرعت های بالا ساخته شده اند.این بردها معمولا سخت تر از دیگر بوردها هستند و انعطاف پذیری کمتری دارند همچنین فیکس یا بایندینگ آنها اندکی رو به قسمت عقب بسته میشود.بطور معمول این مدل طویل ترین  در میان دیگر انواع هستند، یک برد فری راید اصولا تا نزدیکی پیشانی شما میرسد.

در رابطه با جهت میتوان گفت که تمامی بردهای فری راید جهت دار هستند، به این معنا که بورد دارای یک سر(نوک) جلویی و یک سر عقبی برای افزایش سرعت است.

Camber type:

برد های فری راید در اشکال بسیار زیادی وجود دارند اما از معمول ترین آنها برد های راکر کمبر و راکر ترکیبی، هستند که در قسمت های سر به پایین و در قسمت وسط به بالا منحنی دارند.

a6cdc34e-99e8-4a37-96c4-78d12a290a87

“Powder board”:

اگر میخواهید در برف تازه و پودر عمیق اسکی کنید برد برف پودر را انتخاب کنید. این بردها قست جلویی (بینی،سر،نوک) طولانی و ضخیم تری دارند و نوک عقبی آنها رو به بالاست تا کمک کند که بطور مسلط بر روی برف پودر بمانید. بایندینگ ها معمولا مایل به عقب بسته میشوند تا نوک جلویی را بتوان آسان تر بالا نگاه داشت.

بطور معمول این تخته ها برای درگیری سطح بیشتری از اسکی با برف و گرفتن سرعت بیشتر طویل تر هستند ،این بردها برای انجام ترفند و حرکت نمایشی استفاده نمیشوند.اکثر رایدر های برف پودر به بردهای جهت دار علاقه دارند چرا که این اجازه را به سواران میدهند که به نرمی بر روی برف پودر اسکی کنند.

Camber type: بردهای برف پودر عموما از نوع راکر هستند که بدین معناست که کل تخته کمی به سمت بالا منحنی است. این باعث میشود تا نوک و انتهای بورد کمی بالا قرار گیرد و در برف پودر گیر نکند

62a550cf-806e-4f51-a9e0-031ae1d981e4

نکات:

*در هنگام خرید همیشه به بودجه خود توجه کنید اما برای صرفه جویی در خرید کیفیت را فدا نکنید.

*برای‌خرید لوازم وقت صرف کنید و به فروشگاه های مختلف سر بزنید.

*قبل از خرید  تمامی مشخصات،عملکردها و طرح های مختلف یک اسنوبرد را درک و مطالعه کنید.

*******هشدارها

همیشه در هنگام اسکی کردن از هلمت و عینک مناسب استفاده کنید.

تهیه و تنظیم : تانیا موسوی (سرمربی تیم اسنوبرد شهرنشینان استان تهران )